Skip to content
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Liposukcja

Liposukcja nie jest zabiegiem na odchudzanie i pozbycie się zbędnych kilogramów. Jest to zabieg modelujący sylwetkę ze złogami tłuszczu w okolicy brzucha, bioder, ud, ramion i pleców. Jest częścią składową wielu zabiegów chirurgicznych, jak leczenie ginekomastii, w plastyce brzucha, w liftingu ramion, w liftingu ud.

Zabieg przeprowadzam z reguły w znieczuleniu ogólnym. W moim przypadku do zabiegu lipoplastyki używam technologii, która wykorzystuje zjawisko nutacji i infradźwięki. Dzięki nutacji odsysanie tkanki tłuszczowej jest efektywniejsze, a co za tym szybsze. Z kolei infradźwięki zapewniają działanie przeciwbólowe. Oba te zjawiska dają korzyści dla pacjenta w postaci skrócenia czasu zabiegu, mniejszych dolegliwości bólowych, mniejszych obrzęków, mniejszych siniaków i oczywiście lepszego efektu estetycznego. Dla lekarze również są korzyści, wynikające ze skrócenia procedury, mniejszego nakładu fizycznej pracy, lepszego efektu estetycznego i, co za tym idzie, zadowolenia pacjenta. Odsysane są głównie głębokie partie tłuszczu z pozostawieniem nienaruszonej tkanki tłuszczowej podskórnej. Minimalizuje to pozostawienie nieregularności na skórze. Technologia liposukcji infradźwiękowej z nutacją sprawdza się także w usuwaniu nieregularności po zabiegach z wykorzystaniem innych urządzeń do liposukcji. Podczas zabiegów liposukcji tzw. "High definition" odsysana jest również w niektórych partiach ciała tkanka tłuszczowa podskórna i wówczas możemy uzyskać efekt wyrzeźbionego ciała.

Odessaną tkankę tłuszczową możemy wykorzystać do przeszczepów. Dzięki temu oferujemy w chirurgii plastycznej jeszcze bardziej spektakularne efekty modelowania ciała.

U pacjentów z nadmiarem skóry, którzy nie chcą poddać się zabiegowi chirurgicznemu typu abdominoplastyka, możemy wykorzystać do obkurczania skóry plazmę argonową. Po wykonaniu liposukcji przez obecne otwory wprowadzamy kaniule i od wewnątrz obkurczamy włókna kolagenowe, wykorzystując zjawisko plazmy. Argon w szybkim tempie ochładza wytwarzaną pod skórę temperaturę, dzięki temu nie mamy możliwości oparzenia i uszkodzenia tkanek.

Po zabiegu operacyjnym pacjent ma zakładane specjalne ubranie, które umożliwia dobre przyleganie odessanej skóry, jej szybsze obkurczanie i zminimalizowanie powikłań. Ubranko należy nosić przez minimum 3 miesiące. Powrót do pracy zawodowej jest możliwy po okresie 1-2 tygodni w zależności od rozległości zabiegu.

Konsekwencje i możliwe powikłania po liposukcji:

Important information

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania rekonwalescencji 2 tygodnie
czas trwania zabiegu zależny od obszaru do odsysania
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy