Skip to content
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Mideface lifting

Proces starzenia w obrębie twarzy polega na wiotczeniu, zaniku i zmianie kształtu tkanek miękkich oraz kości. Prowadzi to do zmian i zniekształceń:

 1. W środkowym piętrze twarzy: wypłaszczenie twarzy, zanik wyniosłości policzkowej, zwiotczenie mięśni i skóry powiek dolnych z pojawieniem się worków pod oczami albo widocznego zaniku tkanek i wydłużenia się powieki dolnej, zmiany kształtu oczodołów z okrągłego na owalny, opadanie policzków, pogłębienie fałdów nosowo-wargowych, ponad tymi fałdami powstaje dodatkowy fałd skórno-podskórny,
 2. W dolnym piętrze twarzy: pojawiają się fałdy marionetki, a dolny brzeg żuchw zostaje zniekształcony przez pojawienie się tzw. chomików.

Dla osób z mocno zaznaczonymi fałdami nosowo-wargowymi i zniekształceniami środkowego piętra twarzy, czyli w rejonie od oczu do ust dedykowany jest zabieg midfaceliftingu, czyli liftingu środkowego piętra twarzy. Daje przede wszystkim uniesienie tkanek policzków.

Tu cięcia prowadzimy na dolnej powiece jak do operacji powiek dolnych. Każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych. Zabieg jest bardziej agresywny niż zabieg powiek dolnych. W skrócie polega na odpreparowaniu tkanek policzka od kości policzkowych i uniesieniu ich do góry, a następnie ufiksowaniu do kości lub do mięśnia skroniowego. Zabieg midfaceliftingu łączę z zabiegiem korekty powiek dolnych. Dzięki temu uzyskuję jednocześnie bardzo dobry efekt wypełnienia policzków i korekcji powiek dolnych z uwagi na uniesienie pod dolną powiekę tkanek, które opadły. Lifting środkowego piętra twarzy łączę także z korektą powiek dolnych oraz z uniesieniem brwi, dla uzyskania jeszcze lepszego wyniku estetycznego. Wielu lekarzy proponuje namiastkę tej procedury, mówiąc o uniesieniu policzków, które ma dać sama korekta powiek dolnych. Nie jest to jednak rzeczywisty lifting środkowego piętra twarzy, ale sama kantopeksja dynamiczna. Proszę nie dać sobie wmówić, że zostaną uniesione policzki!!!

Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu środkowego piętra twarzy:

 1. Obrzęk i zasinienie - to konsekwencja, nie powikłanie.
 2. Asymetria, my nie jesteśmy symetryczni, więc idealnej symetrii nie uda się uzyskać.
 3. Krwiak w tkance podskórnej, nagromadzenie krwi w odpreparowanej przestrzeni, zmuszające chirurga do ponownego zabiegu ewakuacji krwiaka znalezienie źródła krwawienia i zamknięcia go. Niewykonanie tego może powodować dalsze konsekwencje polegające na obkurczeniu i stwardnieniu tkanek powieki dolnej powodujące obniżenie nie brzegu rzęsowego powieki tzw. scleral show.
 4. Wywijanie powieki dolnej tzw. ektropion, z zapaleniem spojówki i ropieniem spojówki niepodlegające leczeniu farmakologicznemu.
 5. Uszkodzenie nerwu podoczodołowego przejściowe lub permanentne powodujące brak czucia wargi górnej, nosa i policzka.
 6. Niezadowalający efekt estetyczny lub brak spodziewanego efektu, który jest tylko subiektywną ocena pacjenta. Rozminiecie nie oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi do uzyskania przez chirurga.
 7. Tymczasowy efekty „chińskich” oczu, który po 1 miesiącu znika.
 8. Brak możliwości usunięcia wszystkich zmarszczek i zmiany struktury skóry!
 9. Alergie na stosowane leki.
 10. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem.

Important information

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu1-1,5 godziny
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Usunięcie szów7 dni
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 1 miesiąc
Powrót na siłownie1 miesiąc
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy