Skip to content
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Pełna plastyka brzucha (abdominoplastyka)

Plastyka brzucha nazywana fachowo abdominoplastyką to zabieg, który wykonujemy u pacjentów z nadmiarem lub wiszącym fałdem skóry podbrzusza, ale też w przypadkach rozejścia mięśni prostych. Najczęściej przeprowadzamy plastykę powłok brzusznych u pacjentów po intensywnym odchudzaniu, u których skóra brzucha nie jest w stanie się obkurczyć lub u kobiet po ciążach z wiotką rozstępową skórą i rozejściem mięśni prostych.

Każdy zabieg abdominoplastyki jest poprzedzony odpowiednim planowaniem cięć skórnych i zakresem preparowania. Plastykę brzucha wykonujemy w znieczuleniu ogólnym lub w kręgosłup (znieczulenie podpajęcze). Zabieg zawsze rozpoczynam od wykonania przygotowawczej liposukcji brzucha. Następnie wykonuję precyzyjne nacięcie w podbrzuszu jak najniżej po dokonaniu pomiarów względem połączenia warg sromowych większych w linii środkowej brzucha. Odpreparowuję skórę i tkankę podskórną od powięzi brzucha do wysokości pępka, który odcinam od skóry, pozostawiając go przyczepionego do tkanek położonych głębiej i odpreparowuję wyżej tunel w kształcie wieży Eiffla do wyrostka mieczykowatego. Tak odsłonięte powłoki brzuszne dają mi możliwość naprawy istniejących przepuklin, zszycia rozstępu mięśni prostych (takie zniekształcenie ma można powiedzieć prawie każda kobieta po przebyciu ciąży). Odpreparowaną skórę naciągam w kierunki spojenia łonowego. Nadmiar skóry i tkanki podskórnej usuwam. Wytwarzam i modeluję w nowym miejscu pępek, a następnie zszywam rany. Po abdominoplastyce pozostaje długa blizna w podbrzuszu, która chowa się w bieliźnie i dookoła pępka. Pacjentka może przez kilka pierwszych dni chodzić zgięta w pasie. Jest to zależne od napięcia na przemieszczonym płacie skóry.

Osoby po dużej utracie masy ciała wymagają często zabiegów plastyki brzucha z usunięciem nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w centralnej części powłok brzusznych od mostka do spojenia łonowego. Zabieg nosi nazwę plastyki brzucha metodą Fleur-de-Lis. Po takim zabiegu pozostaje blizna pionowa od mostka do spojenia łonowego i poprzeczna w podbrzuszu. W tych przypadkach jednocześnie redukujemy maksymalnie wielkość wzgórka łonowego.

Po zabiegu operacyjnym o nazwie abdominoplastyka zakładany jest ściągający pas brzuszny, który należy nosić przez 2 miesiące. Należy unikać forsownych wysiłków fizycznych i dźwigania przez 3 miesiące. Powrót do pracy zawodowej, jeżeli nie wymaga nadmiernego dźwigania, jest możliwy po 2 tygodniach od zabiegu.

Konsekwencje i możliwe powikłania po plastyce brzucha:

 1. Obrzęk i zasinienia są nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, dlatego osiągniecie symetrii jest praktycznie nie możliwe.
 3. Krwiak w przestrzeni pod przesuwanym płatem - wymaga interwencji chirurgicznej i usunięcia krwiaka.
 4. Torbiele chłonne (surowiczak).
 5. Infekcja i ropień w ranie.
 6. Martwica skóry brzeżna lub obejmująca większe partie skóry, czasem między skóra a pępkiem.
 7. Jałowa martwica tkanki tłuszczowej, najczęściej występująca u pacjentów którzy maja nadwagę i/lub są otyli.
 8. Nierówności skóry.
 9. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 10. Alergie na stosowane leki.
 11. Zakrzepica żylna z zatorowością płucną i zgonem.
 12. Niezadowolenie z efektu estetycznego.
 13. Zakrzepica żył głębokich z zatorowością płucną i zgonem.

Important information

ZnieczulenieOgólne
Czas trwania zabiegu 2-2,5 godz.
Czas rekonwalescencji1 miesiąc
Usunięcie szwówSzwy rozpuszczalne, brak konieczności usuwania.
Powrót do pracy biurowej 2 tygodnie
Powrót do pracy fizycznej 3 miesiące
Powrót na siłownie 3 miesiące
Wizyty kontrolne3, 6, 12 miesięcy