Skip to content
Marta Wilczyńska
Zabiegi operacyjne

Korekcja ramion

Wielu pacjentów boryka się z problemami wiszącej skóry ramion. Czasem jest to bardzo nieznaczny nadmiar, czasem tak duży, że zwany jest "pelikanami". Niewielkie nawisy można wykonać liposukcję z następowym obkurczaniem tkanek plazmą argonową. Duże nadmiary wiszącej skóry wymagają już wykonania zabiegu usunięcia skóry i tkanki podskórnej. Każdy zabieg poprzedzony jest odpowiednim planowaniem cięć skórnych i preparowania tkanek. W tym przypadku cięcie jest zaplanowane na przyśrodkowej powierzchni ramienia różnej długości, zależnie od istniejącego nadmiaru, począwszy niekiedy od łokcia kończąc na dole pachowym. Zabieg poprzedza liposukcja. Dzięki zabiegowi liposukcji oszczędzamy w obrębie ramienia sieć naczyń limfatycznych i unikamy przetrwałego obrzęku jak u pacjentów po usunięciu pachowych węzłów chłonnych w przebiegu np. nowotworu piersi. Liposukcja może obejmować tylko fragment usuwanej skóry, ale może być rozleglejsza i obejmować inne partie ramienia. Obszar liposukcji dobierany jest indywidualnie do pacjenta. Niektórzy lekarze nie poprzedzają liftingu ramion liposukcją i wycinają skórę wraz z całą grubością leżącej poniżej tkanki podskórnej i naczyń limfatycznych. Konsekwencją takiego postępowania może być przetrwały wyciek chłonki przez ranę lub obrzęk przedramienia i ręki. Po zabiegu liftingu ramion pozostaje podłużna blizna wzdłuż ramienia. Niekiedy pacjenci myślą, że wystarczy wykonać bliznę w poprzek pachy. Niestety tego typu zabieg zarezerwowany jest dla bardzo wąskiej grupy pacjentów! U większości pacjentów to nie jest dobre rozwiązanie i nie przyniesie dobrego efektu, a wręcz pogorszy istniejącą sytuację!!!

Konsekwencje i możliwe powikłania po liftingu ramion:

 1. Obrzęk i zasinienia są nieodzowną konsekwencją zabiegu.
 2. Asymetria - ciało ludzkie nie jest symetryczne, dlatego osiągniecie symetrii jest praktycznie niemożliwe. Każde ramię mamy inne przed zabiegiem nawet chociaż tego nie widzimy. Praworęczni mają szersze prawe ramię a leworęczni – lewe.
 3. Krwiak w przestrzeni pod płatem - wymaga interwencji chirurgicznej i usunięcia krwiaka.
 4. Torbiele chłonne (surowiczak).
 5. Rozejście się rany.
 6. Infekcja i ropień w ranie.
 7. Martwica skóry brzeżna lub obejmująca większe partie skóry.
 8. Jałowa martwica tkanki tłuszczowej najczęściej występująca u pacjentów którzy mają nadwagę i/lub są otyli.
 9. Nierówności skóry.
 10. Przerwały obrzęk przedramienia i ramienia na skutek usunięcia głównych pni naczyń chłonnych.
 11. Uszkodzenie nerwu przyśrodkowego przedramienia z następowym nerwiakiem i przetrwałymi dolegliwościami bólowymi.
 12. Zakrzepica naczyń żylnych podskórnych na ramieniu.
 13. Dolegliwości bólowe, okresowe, przetrwałe bez zniekształcenia.
 14. Alergie na stosowane leki
 15. Niezadowolenie z efektu estetycznego.
 16. Efekt zabiegu nie jest na wieczność i będzie zmieniał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok i zależny jest od genetycznego rodzaju tkanek, przytycia i chudnięcia.
 17. Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych z zatorowością płucną i zgonem